Muda, Muri, Mura" to japońskie pojęcia związane z doskonaleniem procesów produkcyjnych i eliminacją marnotrawstwa w przemyśle. "Muda" oznacza marnotrawstwo, "Muri" - przeciążenie, a "Mura" - nierównomierność. W kontekście Lean Manufacturing, są to trzy główne przeszkody, które utrudniają efektywne funkcjonowanie procesów produkcyjnych.
Gage R&R – co to jest i dlaczego jest tak ważne przy walidacji pomiarów?
Gage R&R jest metodą stosowana w przemyśle do oceny systemów pomiarowych. Polega na zbadaniu powtarzalności pomiarów dokonywanych przez różnych kontrolerów i przy użyciu różnych urządzeń pomiarowych. W ten sposób można określić, jakie czynniki wpływają na wyniki pomiarów i jak je poprawić, aby uzyskać bardziej wiarygodne wyniki.
Error proofing vs. Mistake proofing
Error proofing (EP) i Mistake proofing (MP) to techniki stosowane w celu minimalizacji błędów w procesach produkcyjnych. Ich głównym celem jest wykrywanie i eliminacja błędów w początkowych etapach procesu, zanim wpłyną one na jakość końcowego wyrobu gotowego.
Plan Kontroli produkcji przedseryjnej
Podczas wdrażania nowych projektów jednym w wymagań standardu IATF jest wdrożenie Planu Kontroli produkcji przedseryjnej. Jego głównym celem jest zwiększenie zabezpieczenia jakościowego dla dostarczanego wyrobu poprzez zagęszczenie siatki kontroli.
Charakterystyki Specjalne i ich identyfikacja w trakcie wdrażania nowego projektu
Zarządzanie charakterystykami specjalnymi w przemyśle motoryzacyjnym jest kluczowym aspektem zapewnienia jakości, bezpieczeństwa i osiągów produkowanych pojazdów. Ich wdrożenie jest przeprowadzane w odpowiednich krokach przyporządkowanych do kamieni milowych planu uruchomieniowego.
VDA MLA – Jakie są korzyści zastosowania Oceny Poziomów Dojrzałości w motoryzacji?
Branża motoryzacyjna jest jedną z najbardziej konkurencyjnych i wymagających gałęzi przemysłu na świecie. Aby utrzymać przewagę i sprostać wymaganiom klientów, firmy muszą nieustannie dążyć do podnoszenia jakości i wydajności produkowanych wyrobów. Jednym ze skutecznych sposobów osiągnięcia tych celów jest wdrożenie Oceny Poziomu Dojrzałości wg. podręcznika VDA MLA.
Wszystko co musisz wiedzieć o Yard Hold
Yard Hold jest jednym z narzędzi eskalacyjnych stosowanym przez niektórych klientów w branży automotive. Może stanowić wiele problemów z punktu widzenia obciążeń kosztowych, utraty satysfakcji klienta oraz reputacji. Z tego powodu warto wiedzieć jak nim zarządzać.
Jakie korzyści daje przeprowadzanie audytu LPA kierownictwu
Przeprowadzanie audytów warstwowych (en. LPA – Layered Process Audit) jest istotnym elementem dojrzałości funkcjonowania organizacji. Dodatkowo przynosi on wiele korzyści kierownictwu, które ma możliwość lepszego poznania procesów produkcyjnych w przedsiębiorstwie.
Tolerancje geometryczne – oznaczenia na rysunku technicznym
Celem zastosowania tolerancji geometrycznych na rysunku technicznym jest określenie dopuszczalnych odchyłek wymiarów liniowych oraz kątowych. Jest to powiązane z osiągnięciem wymaganych właściwości geometrycznych nadawanych w procesie wytwarzania.
Quality Alert – co należy wiedzieć w trakcie wdrażania
Jest on uruchamiany po zgłoszeniu reklamacji od klienta albo identyfikacji wewnętrznej niezgodności. Jego głównym celem jest wizualizacja wystąpienia problemu na stanowisku pracy. Dodatkowo służy poprawie świadomości pracowników.
Raport A3 – Kompendium Wiedzy
Raport A3 jest narzędziem jakościowym, który został rozpowszechniony w zakładach produkcyjnych Toyoty. Dzięki przedstawieniu wszystkich informacji poprzez prostą i spójną strukturę został on także doceniony przez inne przedsiębiorstwa.
Jakie wymagania trzeba spełnić dla charakterystyki D/TLD?
Charakterystyki D/TLD, które mogą wystąpić przy współpracy z Grupą VW, są następstwem rozszerzenia obowiązku prowadzenia dokumentacji poza ustawowym zakresem, o tak zwane części istotne dla zdrowia i życia.