50 angielskich sformułowań i skrótów dla dostawców produkujących komponenty do automotive – część II

Pracując w branży motoryzacyjnej warto zapoznać się z angielskim słownictwem oraz skrótami, które są coraz częściej używane nie tylko w tym obszarze.

W poniższym artykule przedstawiamy drugą część cyklu dotyczącego 50 angielskich sformułowań i skrótów dla dostawców produkujących komponenty do automotive (pierwsza dostępna jest pod linkiem).

Pobierz nasz bezpłatny ebook 200 Angielskich Wyrażeń i Zwrotów dla Inżyniera Automotive

Advanced Problem Solving (APS): zaawansowane rozwiązywanie problemów

Auto-quality Matrix (AQM): narzędzie dla zespołów QRQC, na podstawie którego jesteśmy w stanie analizować nie tylko przyczyny powstania problemów ale także ocenić poziom detekcji i reakcji na błędy w procesie.

Bill Of Materials (BOM): kompozycja surowców (granulat, farba), podzespołów wraz z ilościami wymaganych do realizacji wyrobu gotowego.

Boundary Samples (BS): wzorce graniczne. Definiowane głównie przy kontroli wzrokowej.

Continous Improvement (CI): ciągłe doskonalenie.

Design Review: przeglądy projektowe przeprowadzane wspólnie przez klienta i dostawcę przed „zamrożeniem” modelu matematycznego i zwolnieniem oprzyrządowania do budowy.

Design of Experiments (DoE): projektowanie eksperymentów. Jest to element analizy zaawansowanego rozwiązywania problemów.

Design Validation Phase (DV): faza walidacji projektu.

Direct Buy (DB): określenie stosowane w odniesieniu do poddostawców, których klient narzucił dostawcom pierwszego poziomu Tier 1 dla nowego uruchomienia. Przykład: dostawca foteli musi zamawiać tapicerkę skórzaną u danego poddostawcy wskazanego przez OEM’a.

Feasibility Assessment (FA): ocean wykonalności produkcyjnej przeprowadzana przez dostawcę, a następnie wysyłana do klienta z resztą dokumentacji do kwotacji projektu.

First In, First Out (FIFO): pierwsze wchodzi, pierwsze wychodzi. Element zarządzania wyrobami na magazynie.

Fixture: Sprawdzian kontrolny.

Fault Tree Analysis (FTA): analiza odzwierciedlająca relacje pomiędzy błędami.

Electrostatic Discharge (ESD): wyładowanie elektrostatyczne.

Electrical Overstress (EOS): przeciążenie elektryczne. Najczęściej występuje w przypadku analiz zwrotów gwarancyjnych przeprowadzanych dla komponentów elektronicznych. Zwykle poprzedza go uzgodnienie z klientem dotyczące dekapsulacji.

First Part Approval (FPA): zatwierdzenie pierwszej dobrej sztuki.

Final Product Audit: audyt wyrobu gotowego.

First Yield Rate (FYR): wynik z pierwszego przejścia (np. 9/10 – 9 szt. na 10 przeszło pierwszy test).

Gage Repeatability and Reproducibility (Gauge R&R): element analizy systemów pomiarowych dotyczących wyznaczenia powtarzalności i odtwarzalności dla danego środka kontrolno-pomiarowego. Element podręcznika MSA.

Geometric Dimensioning and Tolerancing (GD&T): wymiarowanie geometryczne i tolerowanie. Podejście stosowane w celu ujednolicenia zasad dotczących tworzenia rysunków technicznych.

Human Error Root Cause Analysis (HERCA): dochodzenie do przyczyny źródłowej. Stosowane przy przeprowadzaniu analizy źródłowej dla Kaizen problem solving.

Hybrid-electric vehicle (HEV): rodzaj pojazdu hybrydowego, który łączy konwencjonalny układ silnika spalinowego z elektrycznym układem napędowym.

Injection moulding machine (IMM): wtryskarka.

Instrument Pannel (IP): deska rozdzielcza.

Incoming Inspection (II): kontrola wejściowa.

Just in Sequence (JIS): Sposób, w jaki dostarczane są komponenty na linię produkcyjną.

Maturity Level Assurance (MLA): zapewnienie poziomu dojrzałości. Jeden z podręczników referencyjnych z grupy VDA odnoszący się do czynności przeprowadzanych w trakcie uruchomienia.

Measurement System Analysis (MSA): zdolność systemów pomiarowych. Jeden z podręczników referencyjnych z grupy AIAG dla dostawców w branży motoryzacyjnej.

New Business Hold (NBH): jedno z narzędzi eskalacyjnych klientów. W takim przypadku dostawca nie może brać udziału w nowym biznesie.

Noise Vibration Harshness (NVH): hałas, wibracje, szorstkość – aktywność dotycząca pomiaru typów hałasów generowanych przez wyrób gotowy najczęściej w środowisku pojazdu, w celu korelacji z EOL’em (End od Line tester).

Off Tool (OT): finalny proces w niedefinitywnej lokalizacji – np. u producenta form.

Off Tool Off Process (OTOP): finalny proces znajdujący się w finalnej lokalizacji.

On Job Training: metoda obserwacji pracy zespołów na każdym jest poziomie organizacji. Pozwala na bezpośrednią pracę przełożonego z zespołem. W celu poprawy efektywności pracy, poprawy jakości analiz, eliminacji reoccurence (problemu, który wystąpił ponownie).

One Piece Flow (OPF): przepływ jednej sztuki.

Overall Equipment Effectiveness (OEE): całkowita efektywność oprzyrządowania. Jeden z głównych wskaźników produkcyjnych służący do wyliczenia zdolności.

Printed Circuit Board (PCB): płytka drukowana. Jeden z elementów elektroniki.

Risk Priority Number (RPN): wskaźnik definiujący, którą aktywnością powinniśmy się zająć w pierwszej kolejności podczas definiowania działań w FMEA dla podręcznika AIAG.

Root Cause (RC): przyczyna źródłowa. Definiowana w kroku D4 metodologii 8D.

Run at Rate (R@R): technika służąca do oceny zdolności produkcyjnej stosowana przez klienta FORD. Inne techniki to 2TP używany przez VW oraz PRD używany przez Stellantis (ex-FCA).

Safe Launch Plan (SLP): planowanie bezpiecznego uruchomienia w fazie przedseryjnej i określonego czasu po SoP (Start of Production).

Sanctioned Interpretations (SI’s): usankcjonowane interpretacje wymagań IATF.

Shopfloor layout: układ hali produkcyjnej przedstawiający sposób rozmieszczenia operacji oraz stacji.

Supplier Development Engineer (SDE): inżynier rozwoju dostawców w fazie uruchomieniowej.

Special Characteristics Communication and Agreement Form (SCCAF): lista uzgodnionych charakterystyk specjalnych między Fordem a dostawcą. Warto tą informację odnotować w opisie zmiany w przypadku tworzenia Planu Kontroli.

Statistical Process Control (SPC): Statystyczne Sterowanie Procesem. Jeden z grupy podręczników referencyjnych stowarzyszenia AIAG.

Supplier Quality Assurance (SQA): inżynier zapewnienie jakości dostaw.

Swap tests: podmiana komponentu pomiędzy sztuką referencyjną a analizowaną, w celu potwierdzenia, że wada „podąża” za komponentem.

The Way To Teach People (TTWTP): certyfikacja kompetencji operatora podczas analizy Kaizen.

Quick Response (QR): szybka reakcja na błędy. Element problem solvingu QRQC.

Work Station (WS): stacja robocza lub stanowisko pracy operatora.

 

Pobierz nasz bezpłatny ebook 200 Angielskich Wyrażeń i Zwrotów dla Inżyniera Automotive

Pobierz BEZPŁATNIE nasze E-BOOKI

X