CQI-12 Ocena Procesu Nanoszenia Powłok

W wielu firmach produkcyjnych z branży motoryzacyjnej wytwarzających wyroby w procesach specjalnych, obowiązkowe jest stosowanie wytycznych zawartych w podręczniku CQI-12. Wymagają tego m.in. tacy klienci jak Ford, General Motors czy Stellantis (ex-FCA).

Procesy specjalne charakteryzują się przede wszystkim tym, że spełnienie wymagań w zakresie jakości wyrobu może być ocenione podczas badań niszczących, co może być kosztowne dla organizacji i w trakcie procesu produkcyjnego nie jesteśmy w stanie dla 100% wyrobów zweryfikować spełnienia tych wymagań.

Co można zatem zrobić, aby zapewnić proces produkcyjny bezpieczny z punktu widzenia spełnienia wymagań wyrobu?  Skutecznie wdrożyć wymagania podręcznika CQI-12. Pozwala to w szczególności na ciągłe doskonalenie procesu, redukcję zmienności i strat, a w konsekwencji na obniżenie kosztów.

Wymagania i struktura podręcznika

Podręcznik wyszczególnia cztery sekcje tematyczne oraz jedenaście tabel procesowych.

Sekcja pierwsza skupia się przede wszystkim na zagadnieniach związanych z odpowiedzialnością personelu oraz planowaniu jakości. W drugiej sekcji omówiono wymagania dotyczące transportu, zarządzania obszarem i przepływem materiałów. W obu z nich zidentyfikowano pytania auditowe wraz z wymaganiami. Dodatkowo, w celu lepszego zrozumienia danego zagadnienia, przy każdym pytaniu audytowym określono pytania pomocnicze. Jeżeli zajrzelibyście Państwo do wymagań standardu IATF 16949, to stanowią one bazę do określenia wytycznych zawartych w tych dwóch sekcjach.

Podczas audytowania każdego pytania musimy nie tylko potwierdzać, czy wymaganie jest spełnione, niespełnione lub nie dotyczy organizacji, ale także udokumentować dowody potwierdzające tę ocenę.

Sekcja trzecia jest nową sekcją dodaną w tym wydaniu podręcznika i dotyczy wymagań dla pirometrii procesu nakładania powłok lakierniczych. Ocenę tych wymagań przeprowadza się w danej tabeli procesowej.

Czwartym elementem oceny jest tzw. Job Audit. Podobnie jak w przypadku innych audytów procesu, np. wg wytycznych podręcznika VDA 6.3, podczas tego auditu należy wykonać minimum jeden audit wyrobu. Jeżeli czas auditu na to pozwoli, można oczywiście wykonać ich więcej. Oceniany powinien być wyrób, jeżeli możliwe to związany z bezpieczeństwem lub krytyczny, dla klienta, który wymaga oceny wg CQI-12.

Tabele procesowe

Literami A-K zidentyfikowano tabele procesowe, przy czym tabele A do J odnoszą się do poszczególnych rodzajów procesu.. Tabela K natomiast dotyczy wyposażenia do monitorowania i pomiaru parametrów procesu i wyrobu.

Tabela od A do K została zbudowana w identyczny sposób. Zdefiniowano w niej etapy procesu wraz z parametrami, które wymagają monitorowania. Dodatkowo określono minimalne wymagania w zakresie rodzaju kontroli danego parametru (np. automatycznie, manualnie, wg Planu Kontroli) oraz częstotliwości jego monitorowania (np. w trybie ciągłym, co 4 godziny).

W tabelach tych przewidziano także miejsce na oceną rzeczywistego rodzaju kontroli i częstotliwości jego monitorowania w danym procesie. Co istotne, podczas wykonywania „Job Auditu” w tabeli tej także zapisuje się aktualne wyniki danego parametru.

Jak już wspomniałam, tabela K odbiega od tych wyżej opisanych, ponieważ nie ma tutaj zidentyfikowanych parametrów procesu. Skupia się ona na urządzeniach kontrolno-pomiarowych, które je monitorują. Tabela przewiduje zarówno częstotliwość kalibracji i wzorcowania danego urządzenia.

CQI-12 wdrożenie wymagań

Wprowadzenie wymagań zgodnie z podręcznikiem CQI-12 może pochłonąć wiele czasu i na początku może generować dodatkowe koszty związane z pracą. Jednak w perspektywie długofalowej uzyskamy nie tylko możliwość dostarczania wyrobu spełniającego postawione mu wymagania przy zredukowanych kosztach błędów, ale przede wszystkim zadowolonego klienta, który będzie chciał współpracować z nami przy kolejnych projektach.

Joanna Kucharska-Cichoń

Pobierz BEZPŁATNIE nasze E-BOOKI

X