Inżynier jakości dostawców – Kompetencje i rola w poprawie jakości podkomponentów

W dzisiejszej globalnej gospodarce jakość produktów odgrywa kluczową rolę w sukcesie każdej firmy, zwłaszcza w branży motoryzacyjnej. Klienci oczekują coraz wyższego standardu jakości, a konkurencja nieustannie rośnie. Dlatego też Inżynier Jakości Dostawców i jego rola staje się niezwykle istotna.

To on pełni kluczową funkcję w zapewnianiu, że produkty dostarczane przez poddostawców spełniają najwyższe standardy jakości.

Inżynier Jakości Dostawców – między młotem, a kowadłem

Jeśli rozważasz rozpoczęcie kariery na tym stanowisku, to musisz mieć świadomość, że będziesz swego rodzaju „łącznikiem” między zakładem produkcyjnym a zakładem.

Co więcej rola ta jest o wiele bardziej odpowiedzialna, jeśli dotyczy stanowiska dostawcy motoryzacyjnego, a nie producenta samochodowego. Wiem dokładnie o czym mówię, ponieważ przez prawie osiem lat pracowałem jako inżynier jakości dostawców dla koncernu FCA (obecnie Stellantis). Właśnie sam fakt, że pracujemy jako przedstawiciel jakości klienta pozwala nam o wiele łatwiej egzekwować od dostawców wdrażanie działań po stwierdzeniu niezgodności.

Sprzyja temu także to, że żadna lokalizacja organizacji nie chce być „bohaterem miesiąca” w momencie, gdy dochodzi do eskalacji klienta i wymagane jest od niej zewnętrzne wsparcie. Dlatego wdrażanie działań zainicjowanych przez SQE (Supplier Quality Engineer) producenta w odniesieniu do dostawcy pierwszego poziomu jest o wiele łatwiejsze niż Tier 1 do Tier 2.

Praca jako inżynier jakości dostawców z perspektywy zakładu produkującego komponenty jest o wiele bardziej wymagająca i kompleksowa. Niejednokrotnie spotkałem się z sytuacją, w której „nasz” specjalista ds. jakości dostaw (SQE) negocjował z dostawcą „przesunięcie” procesu produkcyjnego do górnej granicy tolerancji. Było to spowodowane problemem związanym z komponentem interfejsowym.

Wiązało się to oczywiście z ponoszeniem większych kosztów i tutaj przechodzimy do kolejnego tematu – odzyskiwanie kosztów za spowodowane problemy jakościowe. SQE producenta (OEM’a) nie musi się tym zajmować, ponieważ jest za to odpowiedzialny:

– zakład produkcyjny – dla kosztów obsługi reklamacji i selekcji

– dział zakupów klienta – w przypadku problemów spowodowanych w sieci gwarancyjnej

Z poziomu SQE pracującego dla dostawcy motoryzacyjnego wygląda to najczęściej w ten sposób, że w powyższe aktywności jest zaangażowany właśnie on sam, a nie inne działy. Oczywiście w przypadku problematycznych scenariuszy, temat powinien być przekazany do służb centralnych.

Inżynier jakości dostawców – plusy i jeden minus

Niewątpliwą zaletą pracy jako inżynier jakości dostawców jest możliwość poznania różnorodnych procesów produkcyjnych. Jest to niebywały atut i argument. Długofalowo może on przeważyć na Twoją korzyść w przypadku wewnętrznego awansu lub rozwoju kariery w innej organizacji.

Ja sam poznałem dokładnie procesy:

– przetwórstwa tworzyw sztucznych (proces wtrysku, rozdmuchu, ekstruzji)

– metody łączenia tworzyw sztucznych (gorąca płyta, metoda wibracyjna, ultrasonic)

– procesy montażowe zderzaków, foteli samochodowych, zbiorników paliwa, dachów oraz desek rozdzielczych

– nowy technologii dot. zastosowania lasera do zgrzewania struktur foteli samochodowych oraz skorup desek rozdzielczych pod air bag channel, czyli strefę wybuchu poduszki powietrznej pasażera

– termoformowania dla detali akustycznych

– produkcyjny mas bitumicznych

– lakierowania desek rozdzielczych i zderzaków

– wulkanizacji przewodów gumowych

Mała podpowiedź z mojej strony. Jeśli do twoich obowiązków będzie należeć zarządzanie kompleksowymi wyrobami, to poproś swojego dostawcę o przeprowadzenie szkolenia produktowego. Tą technikę podpatrzyłem od jednego z naszych kolegów z działu.

Dzięki temu masz możliwość dokładnego poznania wyrobu jakim będziesz zarządzał z perspektywy nowych uruchomień jak i wdrażania zmian w bieżącej produkcji. A sam dostawca będzie zadowolony, ponieważ może odznaczyć pierwszy punkt na drodze budowania długofalowych relacji z przedstawicielem klienta. Mamy więc tutaj do czynienia z idealnym scenariuszem „win-win”.

Dodatkowo jeśli będziesz zajmować się tymi samymi komponentami u kilku dostawców, to świetnie możesz wykorzystać „benchmarking” między nimi. Dzięki temu o wiele szybciej możesz zdobyć status eksperta niż na innych stanowiskach.

Być dyspozycyjnym lub nie być – oto jest pytanie?

Wielokrotnie po przyjściu do biura otrzymywałem informację, że za dwie godziny mam jechać do dostawcy. Najczęściej ze względu na spowodowane problemy jakościowe. Niejednokrotnie był to wyjazd zagraniczny. Inna kwestia to praca w nadgodzinach. Moim rekordem było zakończenie pracy u dostawcy grubo po północy. Mój kolega z zespołu był jeszcze lepszy. Spędził u „swojego” dostawcy ponad 40 godzin.

To wszystko sprawia, że w momencie, kiedy na horyzoncie życiowym pojawia się chęć założenia rodziny, decyzja czy rozpocząć pracę na tym stanowisku musi być dokładnie przeanalizowana.

Inżynier jakości dostawców – 10 kluczowych kompetencji

Inżynier jakości dostawców powinien posiadać różnorodne kompetencje, aby skutecznie zarządzać i zapewniać jakością dostaw. Poniżej wymieniłem te, które wg. mnie są najważniejsze:

Zrozumienie branży motoryzacyjnej: Znajomość specyfiki i wymagań przemysłu motoryzacyjnego jest kluczowe, aby efektywnie współpracować z dostawcami.

Znajomość norm jakościowych: Zrozumienie norm i standardów, takich jak IATF 16949, VDA 6.3 czy ISO 9001, jest niezbędne do oceny i zapewnienia zgodności dostawców.

Zdolności audytorskie: Umiejętność przeprowadzania audytów dostawców, weryfikacji ich procesów oraz identyfikowania obszarów do poprawy.

Doskonała komunikacja: Skuteczna komunikacja, która jest niezwykle kluczowa w przypadku rozwiązywania problemów i wyjaśniania wymagań jakościowych.

Znajomość kluczowych narzędzi jakości: Zdolność do korzystania z FMEA, APQP, PPAP, SPC, MSA pozwala na skuteczne zarządzanie i doskonalenie procesów produkcyjnych. Dzięki ich poznaniu i prawidłowemu stosowaniu można identyfikować potencjalne ryzyka, monitorować i weryfikować jakość dostarczanych produktów w odniesieniu do kamieni milowych klienta (dla fazy uruchomieniowej) oraz zapewniać zgodność z wymaganiami jakościowymi.

Techniki rozwiązywania problemów (8D, A3, QRQC): Same techniki służą skutecznej identyfikacji źródeł problemów i ich przyczyn w procesie dostaw. Dzięki temu możliwe jest wprowadzanie odpowiednich usprawnień, co skutkuje bardziej efektywnym i niezawodnym łańcuchem dostaw.

Zarządzanie projektami: Zdolność do efektywnego zarządzania projektami związanymi z oceną i doskonaleniem dostawców.

Znajomość procesów produkcyjnych: Turbo-ważny temat. Jeśli zostajesz SQE dostawcy, posiadającego proces produkcyjny, którego nie znasz, to uzgodnij w swoim planie rozwoju, aby organizacja zorganizowała dla ciebie wymagane szkolenie. Kilka razy spotkałem się z sytuacją, kiedy dostawca wiedząc, że nie posiadam wiedzy na temat danego procesu produkcyjnego, wykorzystywał ten fakt na swoją korzyść.

Znajomość rysunku technicznego: Rysunki techniczne są głównym narzędziem, za pomocą którego projektanci i inżynierowie przekazują specyfikacje techniczne produktów i części. Dla inżyniera jakości dostawców, zrozumienie tych specyfikacji jest kluczowe do oceny, czy dostarczone produkty spełniają określone standardy jakości.

Negocjacje i rozwiązywanie konfliktów: Umiejętność negocjacji z dostawcami oraz rozwiązywania konfliktów, które mogą pojawić się w procesie współpracy.

Podsumowanie

Jak widać stanowisko inżyniera jakości dostawców może być prawdziwą trampoliną na drodze rozwoju zawodowego. Dodatkowo poprzez fakt, że motoryzacja jest branżą globalną, istnieje duże prawdopodobieństwo współpracy w międzynarodowych zespołach. Sprzyja to nauce danego języka obcego oraz poprawie elastyczności w podejściu do kooperacji z osobami z innych krajów. To wszystko prowadzi nas do jeszcze jednego – nawiązywanie kontaktu i budowanie relacji z wieloma osobami, które można wykorzystać w przyszłości.

A jeśli chcecie zdobyć kompetencje w zakresie prawidłowego zarządzania rozwiązywaniem problemów, to serdecznie zapraszamy do udziału w szkoleniu online z 12 miesięcznym dostępem do materiałów w frmie nagrań video 8D Problem Solving.

Dariusz Kowalczyk

Pobierz BEZPŁATNIE nasze E-BOOKI

X