eSupplierConnect, MaPS, SQP, beStandard – najważniejsze portale przy współpracy z Stellantis (ex-FCA)

W wymaganiach IATF występuje punkt 5.3.1 „Rola, odpowiedzialność i uprawnienia w organizacji – uzupełnianie” informujący, że najwyższe kierownictwo powinno wyznaczyć personel posiadający określone odpowiedzialności i uprawnienia, w celu spełnienia wymagań klienta obejmujące między innymi portale klienta oraz karty wyników (scorecards).

Współpracując z Stellantis (ex-FCA) realizacja powyższego odbywa się poprzez używanie eSupplierConnect, MaPS, SQP oraz beSTandard.

Dodatkowo klient taką potrzebę znajomości portali sygnalizuje w wymaganiu specyficznym klienta (customer specific requirement – CSR) odnoszącym się do wymagania „7. 2. 2 Kompetencje – szkolenie na stanowisku pracy” oraz w „starym” dokumencie Stellantis (ex-FCA) PPAP audyt procesu w pytaniach:

– 1.9. w którym weryfikowany jest dostęp przez zakład produkcyjny do portalu beStandard. Znajdują się w nim aktualne normy klienta Stellantis (ex-FCA)

– 17.7. w którym weryfikowany jest, czy zakład produkcyjny posiada co najmniej 2 w pełni wyszkolone osoby z dostępem do eSupplierConnect i do wszystkich wymaganych systemów Stellantis (ex-FCA) (między innymi MaPS, SQP, beStandard).

Co ciekawe – obecnie taki zapis nie występuje jeszcze w „nowym” druku audytowym Mass Production Audit.

Skoro już poznaliśmy wymagania IATF, CSR’y oraz pytania audytowe z audytu procesu Stellantis ex-FCA (ekwiwalent VDA 6.3) warto zastanowić się, jakie korzyści dla uzyskuje zakład poprzez dostęp do tych portali.

eSupplierConnect, czyli zacznijmy od początku

Posiadanie autoryzacji do portalu eSupplierConnect jest kluczowe. To właśnie ten portal jest ujednoliconym punktem dostępu dla wszystkich dostawców Stellantis (ex-FCA). Dodatkowo poprzez tą platformę możliwe jest wystąpienie z prośbą o dostęp do pozostałych systemów.

eSupplierConnect, MaPS, SQP, beSTandard

Warto też wspomnieć o dodatkowej zalecie jaką jest łatwość dostępu do aplikacji za pomocą jednego loginu. Można też wystawiać w nim tzw. ticketów w przypadku wystąpienia problemu z jakąkolwiek bazą. Dodatkowo można zawsze zamieścić załącznik w postaci zrzutu z ekranu przedstawiający jaki mamy problem z użytkowaniem danego portalu.

MaPS – portal APQP, jako nowe uruchomienie i produkcja seryjna bez tajemnic

Jest to najważniejszy portal. Powinien być używany nie tylko przez osoby z jakości, ale także przez project i program managerów (zarządzanie planowaniem wdrażania zmian ODM – Ordine di Modifica) jak i osoby z inżynieringu organizacji, które w systemie powinny zarządzać zatwierdzaniem planu walidacji dla uruchamianej części lub modułu określanym jako Supplier Product Validation.

MaPS jest oficjalnym systemem Stellantis (ex-FCA) do śledzenia zatwierdzenia części w oparciu o normę „07740” lub procedury FPT „FPW.IFP059” powołującym się na podręcznik referencyjny AIAG – PPAP.

Dodatkową zaletę tego systemu jest fakt, że poprzez wprowadzenie pewnych form automatyzacji nie musimy każdego dnia weryfikować  statusu uruchomienia bezpośrednio w MaPSie. Takie informacje możemy otrzymywać na skrzynkę e-mail jaka została podana w portalu eSupplierConnect.

Natomiast jeśli współpracujemy z zagranicznymi zakładami klienta, nieocenione przy usprawnieniu komunikacji jest podanie wszystkich osób kontaktowych ze strony klienta. Są one zdefiniowane dla każdej dostarczanej części. Należą do nich SQE, osoby z zakładu będące koordynatorami PE (Plant Evaluation, czyli ex-Benestare). Nie zapominamy też o osobach z inżynieringu i jakości centralnej.

Znajomości tych dwóch ostatnich funkcyjności jest kluczowe w przypadku zarządzania odstępstwem, które klient FCA definiuje jako IAA – Interim Approval Authorization. Dodatkowe informacje znajdują się w normie 08090.

Śledząc czynności przeprowadzane przez poszczególne działy klienta (SQE, jakość zakładu oraz inżyniering) dostawca może:

  • wprowadzać dokumenty (Plan testów oraz Wyniki Testów) dla Supplier Product Validation (SPV; ex-PPF, ex-AQF);
  • tworzyć Interim Approval Authorization (IAA; ex VARIANZA -IRW, deroga);

Podsumowując, tylko poprzez eSupplierConnect mamy możliwość wystąpienia o dostęp do pozostałych portali m. in. MaPS’a.

beStandard – baza do wyszukiwania procedur

Dostęp do tej bazy uzyskujemy poprzez esupplierconnect. Żeby mieć możliwość odczytywania plików wymagane jest zainstalowanie oprogramowania MS Azure. Klient tak bardzo chroni swoje dane, że odczytując pliki z rozszeżeniem „ppdf” nie będziemy mogli się nimi dzielić z innymi na telekonferencjach. Te osoby zobaczą tylko „czary ekran”.

 

Pobierz bezpłatny ebook Stellantis (ex-FCA) – wszystko co musisz wiedzieć o współpracy

Pobierz BEZPŁATNIE nasze E-BOOKI

X