Praca zespołowa, a efektywne rozwiązywanie problemów

Podobnie jak w grach zespołowych, praca zespołowa jest kluczowa podczas rozwiązywania problemów. Bez odpowiedniego zespołu posiadającego odpowiednie umiejętności, nie będziemy w stanie przejść w danym czasie przez cały proces analizy.

W najlepszym razie będzie on bardzo utrudniony.

Pamiętaj, że praca w automotive wiąże się ze współpracą z wieloma działami.  Nie tylko podczas rozwiązywania problemów, ale także przy wykonywaniu codziennych działań. Dlatego tak istotne jest, aby budować odpowiednie relacje. Nawet jeśli nie darzymy kogoś nadmierną sympatią, warto pamiętać, aby w trakcie spotkań z zespołem „oddzielić poziom emocji od poziomu treści” dzięki czemu będzie nam łatwiej skupić się na rozwiązaniu problemu a nie na szukaniu winnych.

Aha. I nie ma czegoś takiego jak „one man hero” – to nie film z bohaterem Marvela. Praca zespołowa daje możliwość spojrzenia na problem z szerszej perspektywy, ponieważ każdy z nas posiada inny bagaż doświadczeń oraz umiejętności. Przekłada się to bezpośrednio na efekt synergii prowadzącej do efektywniejszego rozwiązania problemu.

W niektórych podręcznikach szkoleniowych można znaleźć informację, że osoby w zespołach powinny się zmieniać raz na jakiś czas. Taki przekształcony zespół może przynieść nowe spojrzenie i świeże pomysły do rozwiązania problemów.

Powinniśmy do tego podejść w sposób racjonalny. Dlaczego? Ponad 80% wypadków lotniczych ma miejsce w sytuacjach, gdy załoga samolotu współpracuje ze sobą co najwyżej kilka tygodni. Tak wynika z badań dotyczących katastrof lotniczych.

Oczywiście, w sytuacji, gdy jedna osoba odchodzi z zespołu, ponieważ awansowała lub chce się rozwijać w innym obszarze, jest to jak najbardziej zrozumiałe. W takim przypadku naturalne jest poszukiwanie nowego kompetentnego członka zespołu. Wtedy jak najbardziej można uzupełnić zespół o osobę, która spojrzy na problem z innej perspektywy.

Praca zespołowa, a kompetencje

Nie ma się też co oszukiwać, że w zespole nie powinno być inżyniera procesu lub technologa. Obecność takiego specjalisty może być kluczowa dla skutecznej identyfikacji i rozwiązania problemów związanych z procesami produkcyjnymi.

Dlaczego warto się z nimi „zaprzyjaźnić”? Ponieważ mają oni bardzo dużą wiedzę procesową. Dodatkowo rekomenduje się, żeby w zespole był także pracownik bezpośrednio wykonujący daną operację na produkcji lub lider odcinka. Ich wiedza jest bezcenna z punktu widzenia sprawdzenia, czy nasze hipotezy weryfikowane w kroku D4 są właściwe, czy też można je od razu wykluczyć.

Na stronie „Bezpłatne narzędzia” można bezpłatnie pobrać formularz Excel z możliwością edycji.

Nazwa dokumentu: Raport 8D – formularz Excel

Pobierz BEZPŁATNIE nasze E-BOOKI

X