Bezpieczeństwo fizyczne – 10 skutecznych praktyk, które musisz znać w trakcie wdrażania TISAX

Bezpieczeństwo fizyczne jest jednym z elementów poddawanych ocenie w celu otrzymania etykiety TISAX. Przygotowując się do tej aktywności warto zapoznać się z 10 skutecznymi praktykami.

Pozwolą one na uniknięcie niezgodności podczas przeprowadzania audytu trzeciej strony i poprawią bezpieczeństwo fizycznego danego zakładu.

Karty identyfikacyjne zawsze w widocznym miejscu

Pracując w środowisku produkcyjnym zdecydowana większość z nas otrzymuje na początku zatrudnienia karty identyfikacyjne. Posiadają one najczęściej zdjęcie, informacje o imieniu i nazwisku oraz numer pracownika, a także logo firmy.

Jedną z podstawowych praktyk jakie warto wdrożyć w zakładzie, nie tylko w trakcie przygotowania do certyfikacji TISAX, jest podnoszenie świadomości pracowników, żeby zwracali uwagę na przebywające osoby na terenie zakładu, które nie posiadają identyfikatora umieszczonego w widocznym miejscu.

Pozwoli to na zmniejszenie lub wyeliminowanie sytuacji, kiedy nieautoryzowana osoba będzie przemieszczać się po terenie zakładu bez żadnego nadzoru. Oczywiście musimy do tematu podejść zdroworozsądkowo, co oznacza, że w przypadku przebywania na stanowisku pracy, pracownik nie powinien mieć umieszczonego identyfikatora na taśmowej smyczy. Jest to oczywiście związane z bezpiecznym wykonywaniem pracy.

Nie przepuszczaj na bramkach swoim identyfikatorem innych osób

Kontynuując temat identyfikatora z poprzedniego punktu rozważmy scenariusz, kiedy swoim identyfikatorem wpuszczamy osoby wchodzące na zakład, które z różnych przyczyn go nie posiadały.

Wiem dokładnie o czym mówię, ponieważ mi też przed wdrożeniem etykiety TISAX zdarzało się przepuszczanie innych osób na swoim identyfikatorze. Była to na przykład pani z pośrednictwa pracy, która organizowała spotkanie z nowozatrudnionymi pracownikami, osoba, która przyszła na rekrutację lub pracująca na stołówce.

bezpieczeństwo fizyczne TISAX- przepuszczanie innych na swoim identyfikatorze

Rys. 1 – Nie przepuszczanie na bramkach swoim identyfikatorem innych osób – zdjęcie do newslettera jako działanie dot. zwiększenia świadomości pracowników.

Każda z nich powinna na wejściu otrzymać od pracownika ochrony przepustki jednorazowe lub tymczasowe.

Dlatego ważne jest, żeby nie dopuszczać do takiej sytuacji, ponieważ dzięki temu znacznie zmniejszamy możliwość przedostania się osób nieautoryzowanych na teren zakładu.

Bezpieczeństwo fizycznie, a komunikacja dla pracowników

Podnoszenie świadomości jest ściśle powiązane ze skuteczną komunikacją. W zakładzie, w którym obecnie pracuję odbywa się to poprzez spotkania dzienne, tygodniowe, a także miesięczne komunikacje z pracownikami.

Ja natomiast ze swojej strony wdrożyłem sekcję „TISAX EduLetter” w naszym dwutygodniowym newsletterze. Dzięki temu mam możliwość przekazywania informacji mających wpływ na bezpieczeństwo fizyczne wszystkim zatrudnionym pracownikom.

Sprawdź, czy identyfikatorem dla gości nie otworzysz pomieszczenia z żółtej lub czerwonej strefy

Temat stref jest ściśle powiązany z wymaganiami jakie przed nami stawia TISAX. W przypadku stref żółtych (na przykład dział kadr, rozliczeń etc.) i czerwonych (strefa IT, serwerownia) dostęp powinien być ograniczony do minimum.

Przygotowując się do otrzymania etykiety TISAX warto prewencyjnie sprawdzić, czy używając identyfikatorów przydzielanych dla gości można nimi otworzyć pomieszczenia z żółtej i czerwonej strefy.

Audytorzy zewnętrzni na pewno to sprawdzą w trakcie trwania audytu.

Bezpieczeństwo fizyczne a cichy alarm w serwerowni

Zastosowanie cichego alarmu nie jest obligatoryjne. Jest to natomiast świetny argument, który podnosi czas reakcji pracowników ochrony, w przypadku nieautoryzowanego dostępu do strefy czerwonej. Dodatkowo osoba nieupoważniona nie będzie wiedziała, że alarm się włączy.

Onboarding dla osób wchodzących do serwerowni

Jest to częsty punkt, dla którego jednostki certyfikujące mogą wystawić niezgodność. Mowa o braku instruktarzu i identyfikacji danych osoby przebywającej w serwerowni. W zdecydowanej większości serwerownię identyfikuje się jako strefę czerwoną.Warto o to zadbać przygotowując krótką instrukcję mówiącą jakie czynności gość odwiedzający ten obszar może wykonać.

Bezpieczeństwo fizyczne to także domykanie drzwi między zdefiniowanymi strefami

Na pewno widzieliście filmy akcji, w których osoba wchodząc do pomieszczenia odbija się identyfikatorem. Przechodzi dalej nie sprawdzając zamkniętych drzwi, a zły charakter niepostrzeżenie wykorzystuje to i przedostaje się za nią do środka.

Taka sytuacja może mieć też miejsce w zakładzie produkcyjnym. Jest to ciekawy przykład, który możemy powiązać ze zwiększeniem świadomości pracowników odnośnie przemieszczania się między strefami. Jeśli przechodzimy między strefami (zielona, żółta, czerwona), to często się odbijamy naszymi identyfikatorami i otwieramy drzwi.

Na tym etapie ważne jest, aby po przejściu sprawdzić, czy drzwi się domknęły. Tym samym eliminujemy sytuację, że osoba nieupoważniona wejdzie za nami do nieautoryzowanej strefy.

Bezpieczeństwo fizyczne vs. weryfikacja działania kamer

Kamery przemysłowe są bardzo skutecznym środkiem podnoszącym bezpieczeństwo infrastruktury i pracowników. Oczywiście jeśli działają…

Dlaczego poruszam ten temat? W obecnych czasach, kiedy ceny energii cały czas rosną, każdy szuka oszczędności. W zakładach wiąże się to z wyłączaniem określonych linii produkcyjnych oraz monitorujących je kamer. I teraz najlepsze. Jeśli używamy kamer słabej jakości, to po wyłączeniu i ponownym włączeniu, mogą przestać działać.

Dlatego zakup kamer przemysłowych powinien być odpowiednio przemyślany przez dział infrastruktury lub utrzymania ruchu.

Jeszcze jedna uwaga, w celu spełnienia wymagań RODO. Jeśli w naszym zakładzie znajduje się monitoring, to taka informacja powinna się znaleźć w widocznymi miejscu dla wchodzącej osoby przed wejściem na zakład.

Przesunięcie czasu między nagraniem, a czasem rzeczywistym dla danych jakie rejestruje kamera

Inny ważny punkt przy okazji weryfikacji działania kamer, to przesunięcie czasowe między tym co kamera nagrywa, a tym co jest obserwowane na ekranie monitora w punkcie ochrony. Jest to istotne, ponieważ, jeśli będzie istniała taka sytuacja, to pracownicy ochrony będą działać z opóźnieniem. Przykład: nieautoryzowana osoba przeskakująca przez płot i wchodząca na teren zakładu.

Czy kamera „widzi” to co powinna?

Ostatni punkt, który warto sprawdzić dotyczy zakresu pracy kamer. Podczas audytu w innym zakładzie, w którym uczestniczyłem jako obserwator, audytor zwrócił uwagę, że kamera nie „widzi” obszaru załadunkowego. Wynikało to z faktu, że po zamontowaniu kamery dobudowano na elewacji instalację wentylacyjną. Zmiana spowodowała, że kamera była skierowana bezpośrednio na rurę, a nie na strefę załadunkową.

Z tego powodu każdorazowo warto sprawdzić zakres pracy kamer, jeśli doszło do modyfikacji w kubaturze budynku (na przykład dobudowana wiata). Dodatkowo rekomenduje się to działanie jeśli zmodyfikowano linię produkcyjną lub tak jak w opisywanym przypadku zamontowano instalację wentylacyjną w pobliżu pracy kamery.

Bezpieczeństwo fizyczne – podsumowanie

Jak widać istnieje wiele elementów mających wpływ na skuteczne bezpieczeństwo fizyczne. Podobnie jak pozostałe elementy dotyczące bezpieczeństwa informacji wymagają odpowiedniego zaplanowania.

Jeśli natomiast przygotowujecie swój zakład to otrzymania etykiety TISAX, to serdecznie zapraszamy do skorzystania z naszej oferty szkoleniowej. Dodatkowo na stronie „Bezpłatne narzędzia” można bezpłatnie pobrać automatyczny formularz Excel z możliwością edycji.

Nazwa dokumentu: Lista kontrolna do wdrożenia wymagań TISAX – formularz Excel

Dariusz Kowalczyk

Pobierz BEZPŁATNIE nasze E-BOOKI

X